ELEKTRİK ELEKTRONİK İŞLEMLER FABRİKASI

TÜVASAŞ’ta; imalatı ve onarımı yapılan tüm raylı taşıtların, elektrik ve elektronik sistemlerinin montaj, kablolama ve bakım işlemleri ile imalatı ve onarımı yapılan raylı taşıtların testleri, Elektrik ve Elektronik İşlemler Fabrikasında yapılmaktadır.

Fabrika bünyesinde yer alan; Vagon imalat ve test birimlerinde, İmalat Fabrikasında imal edilen raylı taşıtların elektrik ve elektronik sistemlerinin montaj ve kablajı, kablaj doğruluğu için zil testleri, kablajın izolasyon testleri, statik devreye alma testleri, yol testleri ve satış sonrası servis hizmetlerinin verilmesi işlemleri yürütülmektedir.

Vagon Onarım ve test birimlerinde ise Onarım Fabrikasında işlem gören raylı taşıtların elektrik ve elektronik sistemlerinin demontaj, bakım, montaj işlemleri, statik devreye alma testleri, yol testleri ve satış sonrası servis hizmetlerinin verilmesi işlemleri yürütülmektedir.

Fabrika bünyesinde bulunan Elektronik Biriminde ise Elektronik kartların imalat ve onarımı, konvertör sürücülerinin onarımı, aydınlatma armatür balast imalat ve onarımı gibi elektronik işlemler yapılmaktadır.

İmalat araçlarındaki batarya setlerinin kullanıma hazır hale getirilmesi, onarım araçlarındakilerin ise bakım ve onarımları, fabrika bünyesinde bulunan Akü Birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.